ריבלסוס – כל מה שרציתם לדעת על תרופת ההרזיה ועל הטיפול בסוכרת

"ריבלסוס" היא תרופה חדשנית שאושרה בשנים האחרונות ברחבי העולם והגיעה אחרי זמן מה גם לישראל.
רופאה רוקחת תרופה חדשנית

"ריבלסוס" מציעה טיפול משלים לסוכרת, שמסייע בניהול המחלה ובהתמודדות עמה. מלבד שיפור באיכות חייהם של חולי הסוכרת, התרופה ידועה גם ביכולתה לסייע בירידה במשקל; ולראשונה ניתנת לשימוש באמצעות טבליות לבליעה ולא בהזרקה. 

ריבלסוס, תרופה לטיפול בסוכרת סוג 2 המסייעת לירידה במשקל

ריבלסוס (Rybelsus) היא תרופה שמטרתה לטפל במבוגרים (מעל גיל 18) אשר חולים בסוכרת מסוג 2, ובמקרים חריגים לשם ירידה במשקל. התרופה מכילה חומר פעיל בשם "סמגלוטייד" (Semaglutide), ונוטלים אותה באמצעות טבליות לבליעה. 

התרופה מיוצרת בדנמרק על ידי חברת "נובו נורדיסק", ואושרה לשימוש בארה"ב כטיפול לסוכרת סוג 2 החל משנת 2019.

החומר הפעיל סמגלוטייד, שמשמש כאמור לטיפול בסוכרת משווק בשני אופנים: האחד הוא ריבלסוס – טיפול באמצעות נטילת טבליות; והשני הוא "אוזמפיק" – טיפול באמצעות זריקות. תרופה נוספת בעולם זריקות ההרזיה היא "וויגובי". תרופה זו מבוססת על אותו החומר הפעיל – סמגלוטייד, ומשמשת בעיקר לטיפול בהשמנת יתר.

אז איך זה עובד? וויסות רמות הסוכר בדם ומתן תחושת שובע

התרופה מחקה למעשה את פעילות הורמון GLP-1 בגוף, שמיוצר במעיים, ומסייע לווסת את רמות הסוכר בדם וכן את התיאבון. בין השאר, הורמון זה גורם גם להפרשת אינסולין מהלבלב לאחר אכילה. כך, התרופה מאזנת את הסוכרת, מסייעת בירידה במשקל ובהגברת תחושת השובע.

בעת נטילת התרופה, זו תשפיע על רמות הסוכר בגוף באופן מידי, אם כי כדי לראות שינוי של ממש במצב המטופל או הסוכרת, יש לחכות לפחות כ-3 חודשים מתחילת השימוש. 

קריטריונים לשימוש: מבוגרים חולי סוכרת או השמנת יתר וערך BMI גבוה

נטילת התרופה מצריכה מרשם רפואי, וכאמור לעיל מתאימה לחולי סוכרת ולאנשים במצב של השמנת יתר או עודף משקל. בהמשך לכך, השימוש בתרופה מותר החל מגיל 18 ולאנשים בעלי ערך BMI (חישוב מסת גוף) מסוים. כלומר, על המטופל להיות בעל BMI גבוה מ-30, או לחילופין בעל BMI הגבוה מ-27 בתוספת גורמי סיכון נוספים (דוגמת סוכרת, לחץ דם גבוה ועוד).

חשוב לציין, כי התרופה לא מומלצת לסובלים מבעיות חמורות בקיבה או במעיים וממחלת מעי דלקתית. נוסף על כך, יש לדווח לרופא על מחלות קודמות בבלוטת התריס, בשל הסיכון בהפרעות בתפקודה בעת נטילת התרופה. בהקשר זה, מומלץ לעבור את תהליך נטילת התרופה (שאורכו חודשים ואף שנים) בליווי רופא ומומחים, כדי לוודא שימוש נכון ומותאם אישית בה.

רופאים מנתחים מסך עם נתונים בדמות בן אדם

תופעות לוואי אפשריות, בעיקר במערכת העיקול

לתרופה תופעות לוואי די מתונות בעיקר במערכת העיכול, שלרוב יעברו לאחר מספר ימים עד שבועות. בהקשר זה, טיפול בליווי צמוד של רופא מומחה ומעקב על ידו, יכול לסייע בהפחתת תופעות הלוואי.

תופעות הלוואי השכיחות הן: הקאות, בחילות, עצירות ושלשולים. כמו כן, מטופלים שונים עלולים לסבול גם מקשיי עיכול, צרבת, סחרחורת, עייפות, כאב בקיבה או דלקת, בעיות בשינה, שינויים בראייה ואבנים בכיס המרה.

מחקרים מוכיחים – ירידה במשקל וברמות הסוכר בגוף

מחקרים קליניים שבוצעו בקרב חולי סוכרת, מצאו כי נטילת התרופה לצד דיאטה ופעילות ספורטיבית, מביאה לירידה במשקל. מחקרים שונים מדווחים על טווח של ירידה במשקל הגוף בין המטופלים, שנע בין 3-5 ק"ג בממוצע.

בקרב נוטלי התרופה, חל גם שיפור במחלות הנלוות להשמנה. כמו כן, עולה ממחקרים ראשוניים כי 70% מהמטופלים בתרופה יסבלו מתופעות לוואי קלות, שצוינו לעיל, שיחלפו תוך שבועות.

כמו כן, בהשוואה לתרופות הרזיה אחרות, נמצא כי יעילות החומר הפעיל סמגלוטייד, לירידה במשקל גבוהה ביותר. שאר התרופות שנסקרו במחקרים קליניים, הביאו לירידה במשקל של בין 3-7%, ואילו המטופלים בסמגלוטייד ירדו בממוצע כ-12% ממשקלם.

אחוזי ההפחתה במשקל, בכל אחת מתרופות ההרזיה שסקרו מחקרים קליניים:

אוזמפיק

סאקסנדה

קסניסל

12.4%

5.4%

2.9%


לסיכום, ריבלסוס היא תרופה חדשנית שיכולה לשפר פלאים את אורח החיים של חולי סוכרת, ולסייע לרבים בירידה במשקל. לצד תרופה זו, ישנן תרופות נוספות שמשמשות לירידה במשקל המבוססות על אותו החומר הפעיל. אם אתם רוצים לרדת במשקל במהירות ובאופן בטיחותי ומקצועי, הכירו את 'מילאן מדיקל'. המרכז להרזיה מציע תכנית הרזייה מותאמת אישית למטופל, בעזרת תרופות, ובליווי צמוד של צוות המומחים של 'מילאן מדיקל'. לפרטים נוספים צרו קשר!

לחצו כדי לראות את סיפורי ההצלחה שלנו!

הצטרפו לקהילה הרשמית של וויגובי בישראל! וויגובי ישראל

שתי התרופות מיועדות לחולי סוכרת מסוג 2, ומבוססות על אותו חומר פעיל. ההבדל העיקרי ביניהן הוא שאוזמפיק ניתנת בזריקה ואילו ריבלסוס ניתנת בכדורים לבליעה. כמו כן, פשוט יותר לקבל מרשם לאוזמפיק למטרת ירידה במשקל מאשר ריבלסוס – שניתנת כמעט רק לחולי סוכרת.

במקרה של רכישת תרופה לצורך ירידה במשקל, המטופל יאלץ לשלם בהכרח מחיר מלא בבית מרקחת פרטי. לעומת זאת, במקרה של טיפול תרופתי משלים עבור חולי סוכרת, יש קופות חולים שנותנות הנחה על התרופה; מומלץ לבדוק פרטנית מול קופת החולים שלכם. בכדי להשיג את התרופה בייבוא אישי יש להגיש טופס 29ג' (מרשם מיוחד שניתן על ידי הרופא המטפל), שאותו צריך לאשר משרד הבריאות.

על פ מחקרים ראשוניים שבוצעו בקרב חולי סוכרת, התרופה גרמה לירידה של בין 3-5 ק"ג ממשקל הגוף בממוצע – לרוב ככל שהמטופלים נטלו את התרופה במינון גבוה יותר כך הורידו יותר ממשקל גופם. ככלל, מחקרים מעידים על יכולת החומר הפעיל "סמגלוטייד" לסייע להפחית כ-10-15% ממשקל גופם של אנשים עם השמנת יתר.

יש לרכוש את התרופה באופן חודשי. המחיר משתנה בהתאם למינון שיקבל כל מטופל, ונע באזור 500 ₪ בחודש.

ריבלסוס – כל מה שרציתם לדעת על תרופת ההרזיה ועל הטיפול בסוכרת - כל מה שרציתם לדעת

הכירו

את ערוץ היוטיוב שלנו

עם מיטב המומחים של מילאן מדיקל

בדיקת התאמה בחינם

קבלו בדיקת התאמה בחינם !
עם אחד מצוות המומחים של מילאן מדיקל

דילוג לתוכן