העמסת סוכר – הבדיקה שמאבחנת סוכרת

יש מספר סוגים של בדיקת העמסת סוכר, השוני המהותי ביניהם הוא כמות תמצית הסוכר הניתנת למטופל (בהרבה מקרים נותנים למטופל סוכר ענבים מדולל במים) יש בדיקה בצום, ויש לא-בצום, יש בדיקת העמסת סוכר שמדידות הסוכר במהלכה מתבצעות בטווחי זמן שונים.

מהי בדיקת העמסת סוכר?

בדיקת העמסת סוכר נועדה לבדוק האם יש לנבדק/ת סוכרת, או לשלול הימצאותה של סוכרת. במקרה שתוצאות הבדיקה מורות על כך שהמטופל/ת לוקה בסכרת, אז הבדיקה מאפשרת לדעת באיזו רמה היא.

כשמה של הבדיקה, כך התהליך: המטופל/ת עובר/ת במהלכה תהליך של 'העמסת סוכר': במהלך הבדיקה המטופל/ת שותה תמצית סוכר מרוכזת בהתאם לכמות שנקבעה על ידי הרופא המטפל (הכמויות המקובלות הן: 50 גרם,75 גרם, 100 גרם סוכר) ובמקביל (ותוך כדי) נלקחת מהמטופל בדיקת דם לצורך אבחון רמת הסוכר בדם. 

3 רמות של בדיקת העמסת סוכר

העמסת סוכר 50 גרם 

בדיקת סוכר זו מיועדת לנשים בהריון, על מנת לבדוק האם יש להן (או אין) סוכרת הריון. מבצעים אותה החל מהשבוע ה-24 להריון, באמצעות בדיקה של העמסת סוכר 50 מיליגרם (תמיסת גלוקוז לשתייה, אפשר להוסיף לזה טיפה לימון) לא חובה לצום בבדיקה זו. תנאי הבדיקה וההכנה לבדיקה נקבעים כמובן בהתאם להנחיית הרופא. 

העמסת סוכר 75 גרם

בדיקת סוכר סטנדרטית יחסית, מיועדת לאבחן סכרת מסוג 2 . הבדיקה מתבצעת בצום. תחילה עושים בדיקת דם רגילה, אחריה מבצעים את העמסת הסוכר שבה המטופל/ת שותה נוזל ממותק ב-75 גרם גלוקוז, ולאחר שעתיים בודקים את רמת הסוכר שלו/ה . לאחר מכן משווים את תוצאות רמות הסוכר שהתקבלו בשתי הבדיקות.

אם התוצאה שהתקבלה בבדיקת העמסת הסוכר היא פחות מ-140 מ"ל גלוקוז לדציליטר של דם, אז התוצאה תקינה. במקרה שבו התוצאה נעה סביב 140–199 מ"ג גלוקוז לדיציליטר דם, אז המצב הוא טרום סוכרתי, ועלול להתפתח לסוכרת באם לא יינתן טיפול בהתאם. אם תוצאת הבדיקה מראה מעל ל-200 מ"ג גלוקוז לדיציליטר דם – זהו מצב מובהק של סכרת.

העמסת סוכר 100 גרם

בדיקה זו מבוצעת כשהמטופל היה בצום לפניה. המטופל שותה נוזל ממותק ב-100 גרם גלוקוז, עובר בדיקת סוכר בצום וגם לאחר הצום. סה"כ המטופל עובר 3 בדיקות במסגרת הזו, בטווחים של שעה, שעתיים ושלוש שעות ממועד שתיית הסוכר. סוכרת מאובחנת כאשר לפחות שתי תוצאות שמתקבלות במהלך הבדיקה אינן תקינות, כלומר שהתוצאות מצביעות על ערכי סוכר שאינם בנורמה.

תוצאות תקינות הן עד 95 גלוקוז לדיציליטר דם אחרי הצום, 180 מ"ג גלוקוז לדיציליטר דם כעבור שעה, 155 מ"ג גלוקוז לדיציליטר דם כעבור שעתיים, ו-140 מ"ג כעבור שלוש שעות. תוצאה שלא עומדת בערכים הללו מעידה על סכרת.

כיצד נמנעים מסכרת?

לוח שנה עם התאריך 31 לינואר צלחת עם קוביות קרח וענף
31 January

מתי יש צורך בבדיקת העמסת סוכר?

במצב שבו בדיקת דם שגרתית מצביעה על ערכי סוכר ברמה גבולית (ביחס לנורמה) מומלץ לבצע את הבדיקה. גם בבדיקה-בצום כשערכי הסוכר תקינים אבל יש למטופל/ת תסמינים שמעוררים חשד לסוכרת, גם אז רצוי לבצע את הבדיקה. 

מה אומרים 'בעולם' על ערכי הסוכר בדם

מצב שבו ערכי הסוכר בדם מאובחנים בשיעור שבין 190 ל-140 יחידות (מיליגרם-גלוקוז לדציליטר-דם) מוגדר כמצב של טרום-סוכרת. האגודה האמריקאית לסכרת אף מחמירה וקבעה שערכים שבין 100 ל-126 יחידות (מ"ג גלוקוז לדציליטר דם) מגדירים טרום סוכרת.

האם הרפואה של היום יודעת למנוע סכרת? מה הקשר בין רפואה והשמנה?

שני התנאים שמעידים על ערכי סוכר תקינים

ערכי סוכר תקינים- רמת סוכר תקינה במצב של צום היא מתחת ל-100 מ"ג גלוקוז לדיציליטר דם. שעתיים לאחר בדיקה של העמסת סוכר הרמה אמורה להיות מתחת ל-140  מ"ג גלוקוז לדיציליטר דם. במצב שבו שני תנאים אלה מתקיימים גם יחד – אז זהו מצב תקין.

3 תרופות מוכרות לטיפול בסכרת וירידה במשקל:

איזה 8 בדיקות מקובלות היום לאבחון רמת הסוכר?

 • בדיקת המוגלובין מסוכרר 
 • בדיקת סוכר באמצעות בדיקת דם מידית , בלחיצה על האצבע עם גלוקומטר
 • בדיקת C-Peptide
 • בדיקת העמסת סוכר
 • בדיקת סוכר בשתן
 • בדיקת סוכר באמצעות לקיחת דם תוך-ורידי
 • בדיקה באמצעות מד-סוכר רציף
 • בדיקת באמצעות מכשיר הבודק את רמת הגלוקוז ללא דקירה באצבע, אלא באמצעות חיישני לייזר 

7 תסמינים של סוכרת 

 • תכיפות שתן/עלייה במתן שתן.
 • צמא משמעותי (גם כששותים מספיק/הרבה) 
 • יובש בפה, למרות שתיה מרובה
 • ירידה במשקל באורח משמעותי ללא סיבה גלויה/ידועה 
 • אי נוחות בשל 'עיקצוצים' בכפות הרגליים או כפות הידיים (נוירופתיה סוכרתית).
 • תחושת קור קיצונית או אובדן תחושה בכפות הרגליים (נוירופתיה סוכרתית)
 • חולשה משמעותית, עייפות כבדה בלתי מוסברת

כיום מאובחנים בישראל כחצי מיליון איש כחולי סכרת. 

לעיתים אחרי הבדיקה יש תחושת חולשה ועייפות. במקרים חריגים יש מטופלים שמתעלפים בעקבות הבדיקה. מומלץ לנוח אחרי הבדיקה ולא להתאמץ כמה שעות אחריה.

העמסת סוכר – הבדיקה שמאבחנת סוכרת - כל מה שרציתם לדעת

הכירו

את ערוץ היוטיוב שלנו

עם מיטב המומחים של מילאן מדיקל

בדיקת התאמה בחינם

קבלו בדיקת התאמה בחינם !
עם אחד מצוות המומחים של מילאן מדיקל

דילוג לתוכן