אבא חטוב או אבא מזריק? אוזמפיק – זריקות להרזיה

דיאטה קטוגנית, "אבא חטוב", 16\8, אם אלה מוכרים לכם יתכן וגם אתם מנסים להילחם במלכת המחלות של המאה האחרונה- מגפת ההשמנה.
גבר מחייך מחזיק מזרון יוגה בבגדי ספורט

המאבק בהשמנה לא מסתיים אף פעם

אין עוררין לכך שתזונה נכונה ופעילות גופנית הן הבסיס הבלעדי לכל ניסיון ירידה במשקל אבל כמו לכל דבר גם למשקל גופנו יש מרכיב גנטי. לפעמים גם אם נעשה הכל לפי הספר עדיין לא נצליח להשיל מעלינו את כל הקילוגרמים העודפים. בשנים האחרונות עם התקדמות פיתוחי התרופות למחלת הסכרת התגלתה תרופה חדשה המאפשרת גם לרדת במשקל- הסמגלוטייד הנמכרת בווריאציות קצת שונות תחת השמות ריבלסוס לתרופה הפומית, וויגובי ואוזמפיק לתרופות הניתנות בזריקה תת עורית. 

התגלית המרעישה הפכה ליותר דרמטית כשמפורסמים כמו אילון מאסק העידו שהשתמשו באוזמפיק להרזיה  וצ'לסי הנדלר שהכריזה כי כל העולם על אוזמפיק. מאז נרשמה עליה חדה בביקוש לאוזמפיק כתרופה לירידה במשקל עד כדי מחסור ממשי על המדפים בבית המרקחת.

במקביל לסערת השימוש התחילו השמועות כי התרופה מסוכנת וגורמת לתחלואות שונות ומשונות, אז מיהי האוזמפיק? האם היא יעילה? האם היא מסוכנת? למי היא מתאימה? 

אנחנו כאן כדי לעשות לכם סדר..

נעים להכיר- אוזמפיק

למעשה אוזמפיק זהו שם מסחרי לתרופה עם חומר פעיל בשם semaglutide שהינו חיקוי סינטטי של הורמון הקיים אצלנו בגוף. ההורמון נקרא GLP1 והא שייך למשפחת ההורמונים האינקרטינים.

איך התרופה אוזמפיק עובדת?

GLP1 מסייע בוויסות משק הסוכר בכמה מישורים ומשפיע באופן רב מערכתי:

 

איבר השפעת semaglutide החומר הפעיל באוזמפיק
לבלב עלייה בהפרשת אינסולין- גורם להכנסת גלוקוז לתאים ולירידה ברמת הסוכר בדם
כבד ירידה בהפרשת גלוקגון- גלוקגון הוא הורמון המפרק מאגרי גלוקוז, ירידה בהפרשה מביאה לירידה ברמת יציאת הגלוקוז לדם
קיבה האטה בריקון הקיבה
מוח הארכת תחושת השובע 

.

גבר עם אוזניות ובגדי ספורט בחדר כושר מחזיק 2 משקולות של 12 קילו

מטרת השימוש בתרופה בסוכרת מסוג 2  הינה הורדת רמות הסוכר בדם אך תוצאה נלווית חיובית שלה היא הירידה במשקל. רבים מחולי הסכרת סובלים מעודף משקל, והירידה במשקל בעצמה מסייעת לאיזון הסכרת שלהם. בשנים האחרונות התפתחה שיטה המשתמשת באפקט של התרופה על המשקל כמטרה בפני עצמה.

2 הקריטריונים לשימוש בתרופה

  • גיל 18 ומעלה
  • אינדקס BMI מעל 30 או מעל 27 באנשים עם גורם סיכון נוסף כגון יתר לחץ דם או רמות כולסטרול גבוהות. 

יעילות התרופה

במחקרים קליניים שנעשו על התרופה במשתתפים עם עודף משקל אך ללא אבחנה של סכרת נראתה הפחתה ממוצעת של 18% ממשקל הגוף שנשמרה למשך 68 שבועות. התרופה במחקרים אלו ניטלה במינון 2.4 מ"ג והיא נמכרת במינון זה תחת השם וויגובי. זוהי התרופה המאושרת על ידי הFDA כתרופה לירידה במשקל. אוזמפיק מכילה את אותו חומר פעיל אך במינונים אחרים נמוכים יותר. 

בטיחות התרופה

למרות היותה של אוזמפיק תרופה עם פרופיל בטיחות גבוה, לכל תרופה קיימות תופעות לוואי. בנוסף ישנם סיכונים הקיימים בנטילת התרופה הזו, אומנם הם לא נפוצים אך ככל שנתח רחב מהאוכלוסייה נוטל את התרופה עדים ליותר סיכונים שעלולים להיות.

אוזמפיק- תופעות לוואי

כיוון שהתרופה פועלת במערכת העיכול יתכנו בחילות, הקאות, שלשולים\עצירות, והיפוגליקמיה- רמת גלוקוז נמוכה בדם.

מדובר בתופעות לוואי מתונות שלרוב לא מורגשות עם עלייה מדורגת במינונים בתחילת הטיפול. בכל מקרה התופעות חולפות עד מספר שבועות. כאשר התהליך נעשה בליווי מקצועי והתאמה דינמית של הטיפול תופעות הלוואי מופחתות משמעותית ואחוזי הנשירה מהטיפול יורדים. 

סיכונים נוספים

יתכנו מצבים בריאותיים מסוכנים יותר אך נדירים כמו- תגובות אלרגיה חמורות, החמרה בתפקוד הכלייתי, דלקת בלבלב, גסטרופרזיס (האטה קיצונית בפעילות העיכול של הקיבה), ממאירות בבלוטת התריס. מסיבה זו חשוב לעבור בדיקות מקיפות והתאמה כמו גם ליווי לאורך הטיפול בתרופה שכן לאנשים עם רקע רפואי מסוים התרופה עשויה שלא להתאים ואף לסכן אותו.

כאשר נעשות בדיקות מקיפות בצורה מיטבית על ידי צוות מקצועי ונלקחת היסטוריה רפואית מדויקת של מבקש הטיפול הסיכון הופך לזניח עד מאוד והתועלת של הירידה במשקל עולה עליו בעשרות מונים.

תוכנית ירידה במשקל  – צוות המומחים של מילאן מדיקל

כמו יתר לחץ דם , גלוקוז גבוה בדם או רמות כולסטרול גבוהות גם עודף משקל הוא גורם סיכון משמעותי במחלת טרשת העורקים שאת תוצאותיה הקטלניות- אירוע מוחי או לבבי העולם מנסה למנוע. נוסף על כך, עודף משקל מהווה גורם סיכום לתחלואות נוספות אורתופדיות ואחרות. לכן גם בעודף משקל יש לטפל בכל הדרכים. אוזמפיק היא אחת מהם.

אך כדי להימנע מהסיכונים הכרוכים בשימוש בה יש צורך בליווי של צוות מקצועי המבצע בדיקות התאמה ומבסס את הטיפול על מחקרים עדכניים. בנוסף נמצא כי ליווי של צוות מקצועי בתהליך הירידה במשקל מביא לתוצאות טובות יותר.

אנחנו במילאן מדיקל מציעים לכם ליווי אנושי, מקצועי ומנוסה מאוד מתחילת התהליך ועד היעד המיוחל כדי שסוף סוף תוכלו להפסיק לדאוג שעליתם שוב במשקל. 

מילאן מדיקל – תוכניות טיפול

כיוון שהתרופה מיועדת במקור לסכרת סוג 2 , מטופלים הנוטלים תרופה זו צריכים מרשם ובנוסף על הרופא להגיש עבורם טופס 29 ג המהווה בקשה לאישור השימוש בתרופה למטרה אחרת מההתוויה הרשומה.

עלות התרופה נעה בין 400-500 ש"ח

התרופה אוזמפיק ניתנת בזריקה אחת לשבוע.

זוהי תרופה כרונית וכדי לשמור על השפעותיה יש ליטול את התרופה באופן קבוע לטווח ארוך.

אבא חטוב או אבא מזריק? אוזמפיק – זריקות להרזיה - כל מה שרציתם לדעת

הכירו

את ערוץ היוטיוב שלנו

עם מיטב המומחים של מילאן מדיקל

בדיקת התאמה בחינם

קבלו בדיקת התאמה בחינם !
עם אחד מצוות המומחים של מילאן מדיקל

דילוג לתוכן