תוספי תזונה – כל מה שצריך לדעת אחת ולתמיד

אם אתם בעניין של תזונה בריאה, שמירה על אורח חיים בריא, מודעות לאיכות חיים - בטוח שהמונח "תוספי תזונה" מוכר לכם, אבל לא תמיד מי ששמע על המונח הזה מבין באמת מה 'מאחוריו'.
2 כפות ידיים של אישה מחזיקים תוספי תזונה וצלחות עם ירקות ירוקים

אז מה זה בעצם תוספי תזונה / 'תוסף תזונה'? מדובר במוצר שכשמו כן הוא: תוסף, המעניק תוספת-השלמה לתזונה השוטפת, מוצר שיש בו רכיבים צמחיים ורכיבים תזונתיים נוספים, המכיל: ויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו, חומצות שומן, חלבונים ועוד.

תוספי תזונה הם סוג של 'כח עזר' שמספק לנו את הרכיבים שהגוף זקוק להם ושהוא לא תמיד מקבל אותם בתזונה השוטפת. תוספי מזון מוצעים לנו בשלל וריאציות וקטגוריות, למשל: תוספי מזון לנשים, לספורטאים, תוספי מזון לגיל השלישי, לנשים בהריון, לגיל המעבר, מולטי-ויטמינים, ויטמינים לילדים, ועוד. 

לפני שמחליטים על נטילת תוסף מזון כזה או אחר חשוב להתייעץ עם גורם מקצועי (רופא משפחה, דיאטנית, תזונאית, אנדוקרינולוג וכו') על מנת לתת לגוף את מה שבאמת חסר לו בצורה בטוחה ואחראית.

ויטמינים

ויטמינים הם רכיבים אורגניים חיוניים שהגוף שלנו לא מייצר אותם באופן עצמאי, לכן חשוב שהוא יקבל אותם באמצעות תוספי מזון ותזונה בריאה ומועשרת. הוויטמינים חשובים לתקינות תפקודן של מערכות חיוניות בגוף, לדוגמא: מערכת העצבים, מערכת העיכול, חילוף חומרים, איזון הורמונלי, תהליך הגדילה, ראייה. עם הוויטמינים החיוניים לבריאות ולתפקוד תקין נמנים: וויטמין A, B, C, D, חומצה פולית (וויטמין 9B) 12B ועוד. חשוב להקפיד לשלב וויטמינים בתפריט היומי, גם באמצעות תזונה עשירה וגם באמצעות נטילת תוספי מזון.

מינרלים

מינרלים, בהקשר של תזונה, נמנים עם קבוצת היסודות: ברזל, חמצן, חנקן, מימן, פחמן, סידן, מגנזיום, נתרן, יוד, סלניום, אשלגן. חלקם מתכות, חלקם מיוצרים כאורגניזמים טבעיים וחלקם קיימים באופן טבעי במזון. 

תפקידם של המינרלים חיוני לבריאות, והוא כולל אחריות על תפקודים ותהליכים משמעותיים של הגוף: פעולת מערכת העצבים, קידום חילוף חומרים תקין, חיזוק השלד, בריאות השיניים, בניית העצמות בגוף, איזון הורמונלי, שמירה על רקמות הגוף, תקינות תהליך הגדילה, ועוד. חשוב להקפיד על שילוב מינרלים באורח שיגרתי-יומי, גם באמצעות תזונה עשירה וגם באמצעות נטילת תוספי מזון.

סוג המינרל מהיכן ניתן לקבל אותו
יוד אצות ים, ביצים, דגים, עלים ירוקים
זרחן מוצרי חלב, ביים, דגים, עלים ירוקים
נתרן אגוזי מלך, מלח בישול
מגנזיום שמרי בירה, תאנים מיובשות, שקדים, ירקות ירוקים

האם יש תרופות שיכולות לעזור לירידה במשקל?
תרופות וזריקות להרזיה – לא מה שחששתם

10 תוספי התזונה הנמכרים ביותר בישראל

מתוך ההיצע הגדול, הכמעט לא נגמר, של תוספים בקפסולות, באבקות, בנוזל, מתוצרת הארץ, מתוצרת חוץ, תוספי מזון של חברות מובילות בעולם, של יצרני בוטיק איכותיים מקומיים – איזה תוספי מזון הקהל הישראלי בוחר להכניס אליו הביתה (ולגוף)? לא ננקוט כאן בשמות החברות כמובן, אלא נציין את סוג תוספי המזון המובילים המבוקשים ביותר בישראל. קבלו את הנבחרת: 

ברזל, מגנזיום, 12B, מורינגה, אומגה 3, פרוביוטיקה, אבץ, כורכומין, קיו אנזים 10Q, ויטמין D.

תוספי תזונה על שולחן תכלת ומשקולות

6 יתרונות של תפריט יומי עשיר בתוספי תזונה המכילים ויטמינים ומינרלים

  • חיזוק השלד, העצמות והיציבה
  • חיזוק מערכת החיסון של הגוף ועמידותו בפני דלקות/מחלות
  • תמיכה במערכת העצבים, השפעה לטובה על ה'מצברוח'
  • שיפור מטבוליזם/חילוף חומרים
  • שמירה על בריאות השיער והציפורניים
  • שמירה על עור בריא ומראה-עור חיוני ואסתטי

3 תרופות שיכולות לסייע בירידה במשקל:

ויטמינים – חומרי הגלם ואבני הבניין של הבריאות שלנו

סוג הוויטמין באיזה מאכלים נמצא במה הוא תורם לבריאות
ויטמין A מנגו, דלעת, גזר

 כבד, מוצרי חלב

בריאות העור, תקינות הראייה, חיזוק המערכת החיסונית
ויטמין B1 (תיאמין) חלב, חלמון, דגים, אגוזים, נבטים תורם לבריאות העור, הציפורניים, תקינות הגדילה ועוד
ויטמין 2B (ריבופלאבין) דגים, עלי בייבי, ביצים, דגנים, חיטה, ירקות, ספירולינה מחזקת את תפקוד יתרת הכיליה, של כדוריות הדם האדומות, למניעת אנמיה, לשמירה על ראייה תקינה
ויטמין3B (ניאצין) דגנים, חיטה, נבטים, כבד, חיטה מלאה מסייע לתפקוד תקין של מערכת העצבים, לפירוק סוכרים
ויטמין D שמן דגים, סרדינים, דגים, חשיפה לשמש,זרעי צ'יה תורם לשמירה על הסידן בגוף, על עצמות תקינות, מניעת טרשת עורקים, מניעת סוכרת
ויטמין C

(חומצה אסקורבית)

קייל, ברוקולי, תותים, קיווי, פטרוזיליה, תפוזים, תרד חיזוק מערכת החיסון, שיפור תפקוד כדוריות הדם הלבנות, לייצור קולוגן, לבריאות העור, נוגד חמצון, משפר את ספיגת המינרלים בגוף
ויטמין 9B 

(חומצה פולית)

לפת, תרד, קטניות, אפונה, בטטה, תפ"א, מיצי פירות מקדם ייצור תאים וחידושם, מניעת אנמיה, מפחית סיכון למחלות לב ולבעיות כלי-דם
חומצות אמינו זרעי צ'יה, דגים, ספירולינה חיזוק השרירים ומניעת פירוק רקמת השריר, עידוד ייצור תאי שריר, הגברת זרימת הדם, חיזוק המעיים, מניעת אנמיה
אומגה 3

(קבוצת חומצות שומן בלתי רווי)

דגים, זרעי צ'יה, סלמון, הרינג, מקרל, דלורית, נבטים, זרעי פשתן, גמבה, קישואים, הודו, סרדינים, אצות חידוד הראיה, הפחתת כולסטרול, חיזוק הציפורניים והעור, מניעת סכרת, מניעת התקפי לב, חיזוק קוגניציה ויכולת ריכוז, תקינות הגדילה

 

חלבונים 

גם החלבונים מהווים סוג של 'פיגום' לקיום שלנו, רובם מורכבים מחומצות אמינו. לחלבונים תפקיד מכריע בתהליכים מרכזיים בתפקוד שלנו: תפקוד השרירים, מערכת החיסון והנוגדנים, בניית תאי הגוף, שמירה על מאזן ההורמונים, על בריאות העור (כך למשל, קרטין וקולוגן שומרי העור הידועים לכולנו, הם בעצם סוג של חלבונים) כוחם של החלבונים גם בתפקודם כאנזימים להנעת תהליכים חשובים לתפקוד הגוף ולחיוניותנו.  

אגב, יותר מ-4000 מחלות נגרמות ממצב לא תקין של היעדר איזון חלבונים בגוף: מחוסר חלבון או מעודף חלבון.

רובם מחומרים טבעיים, וחלקם בתוספת חומרים משמרים/מייצבים

חובה לקבל ייעוץ רפואי לפני נטילת תוספי מזון, ובהסתמך על בדיקות דם עדכניות.

מקורות חלבון מהחי: ביצים, דגים, בשר, מוצרי חלב. מקורות חלבון מהצומח: זרעים, קטניות, טחינה, סויה. המינון המומלץ לאדם הוא 0.8 גרם חלבון ליום, לכל קילוגרם ממשקל הגוף.

תוספי התזונה תורמים משמעותית לתפקודי הגוף ולבריאותו, וכן משפיעים לטובה על הקוגניציה, על המצברוח על כושר הריכוז והמצב המנטאלי והנפשי.

כל תוסף לגופו (ולגופנו) ועל פי המלצת הגורם המטפל ו/או ההנחיות על האריזה.

תוספי תזונה – כל מה שצריך לדעת אחת ולתמיד - כל מה שרציתם לדעת

הכירו

את ערוץ היוטיוב שלנו

עם מיטב המומחים של מילאן מדיקל

בדיקת התאמה בחינם

קבלו בדיקת התאמה בחינם !
עם אחד מצוות המומחים של מילאן מדיקל

דילוג לתוכן